Kroz samo središte Opatije proteže se zaštićeni spomenik parkovne kulture – Park sv. Jakova, u sklopu kojeg se nalazi i prekrasna crkva sv. Jakova s kojom je Opatija sudbinski povezana. Na mjestu današnje crkve, tijekom 12. stoljeća bio je podignut benediktinski samostan (opatija) sv. Jakova – u ono vrijeme jedina građevina na pustoj obali mora – oko kojeg se kasnije razvijalo naselje te po kojem je grad Opatija i dobio ime.
Prošećite ovom zadivljujućom oazom i uživajte u savršenom spoju boja i mirisa. Uz njegovane zelene travnjake, grmove lovora, atlaskog cedra i palmi te brojnog raskošnog cvijeća, u parku se ističe i nekoliko ekskluzivnih biljnih vrsti, poput divljeg cimetnjaka, trolisne naranče, slatke masline i kavkaske jele.
U donjem dijelu parka, uz samu morsku obalu i crkvu sv. Jakova, nalazi se i Umjetnički paviljon „Juraj Šporer“, nazvan po uglednom liječniku i jednom od idejnih začetnika Opatije kao klimatskog lječilišta. Izgrađen je na prijelazu s 19. na 20. stoljeće, a u njemu se izvorno nalazila kultna opatijska slastičarnica Gerbeaud – po uzoru na slavni budimpeštanski Café Gerbeaud – za koju kruži legenda da su se u nju svakoga dana dopremali svježi kolači vlakom iz Beča i Pešte.
Paviljon je kasnije prenamijenjen u umjetnički izložbeni prostor te je istu funkciju zadržao i do danas, postavši jednom od najprivlačnijih lokacija za održavanje izložbi, koncerata, kazališnih predstava i radionica te brojnih drugih evenata.
Gornji dio parka sv. Jakova krasi slavna, neobarokna opatijska fontana, djelo kipara Hansa Rathauskyja, karakteristična po impozantnoj skulpturi Helija i Selene, grčkog boga Sunca i božice Mjeseca, koji predstavljaju alegoriju dana i noći, dok je između njih postavljen pijetao, simbolizirajući zoru i trenutak njihova susreta.
Park i Villa Angiolina
Nadomak Parka sv. Jakova, svoje je mjesto pronašao još jedan čuveni opatijski perivoj, prekrasan – Park Angiolina te glasovita istoimena vila, koji danas čine jedne od najprepoznatljivijih simbola Opatije. Osim što predstavlja prvi reprezentativni ljetnikovac izgrađen u Opatiji te označuje začetak hrvatskog turizma, Villa Angiolina ujedno je i spomenik svojoj tragičnoj ljubavnoj priči.
Sredinom 19. stoljeća, ugledni riječki patricij i trgovac, Higinio (Ignio) Scarpa, kupio je imanje na ovom zelenom „poluotoku“ te u čast svojoj prerano preminuloj, nikad preboljenoj supruzi – Angiolini – dao ovdje izgraditi velebni ljetnikovac, okružen očaravajućim perivojem.
Scarpini prijatelji, pomorski kapetani, sa svojih su mu putovanja donosili brojne egzotične vrste biljaka, iz najudaljenijih dijelova svijeta, kojima je potom kontinuirano obogaćivan i oblikovan zanosan Angiolinin perivoj.
Neprekidno očuvan već više od 170 godina, park je do danas zadržao isti koncept i oblik, a zbog iznimnog bogatstva i raznolikosti flore – s više od 120 različitih biljnih vrsti – može ga se smatrati i svojevrsnim botaničkim vrtom.
Prošećite ovim prekrasnim, bujnim perivojem koji će Vas ganuti kako svojom ljepotom, tako i duhom svoje nostalgične prošlosti. Nikad preboljena Angiolina preminula je u 30-toj godini, bez da je ikad imala prilike posvjedočiti slavnoj vili i očaravajućem perivoju, koje će više od desetljeća kasnije u njenu slavu podići ožalošćeni suprug, a koji će s vremenom postati zaštitnim znakom ovog romantičnog grada.
Danas se u vili Angiolini nalazi Hrvatski muzej turizma u kojem možete razgledati brojne zanimljive izložbe vezane uz razvoj opatijskog turizma. U muzeju je smještena i Madonna del Mare, skulptura Bogorodice koju su 1891. godine dali izraditi roditelji mladog plemića, stradalog tijekom oluje u moru nadomak Opatije, kako bi bdjela nad njegovom dušom. Skulptura je nekoć stajala na hridi uz obalnu šetnicu, no nakon što ju je oštetilo nevrijeme, restaurirana je te prebačena u Hrvatski muzej turizma u Vili Angiolini, dok njenu pozlaćenu repliku možete vidjeti izloženu pred crkvom sv. Jakova.
Djevojka s galebom
Na hridi na kojoj je nekoć stajala Madonna del Mare, 1956. godine postavljena je Djevojka s galebom, čuvena skulptura kipara Zvonka Cara koja je postala simbolom i nezaobilaznim zaštitnim znakom Opatije, ali i cijelog Kvarnera.
Ljetna pozornica
U podnožju Parka Angiolina nalazi se i poznata opatijska Ljetna pozornica, koja je zahvaljujući svom jedinstvenom ambijentu i prekrasnom okruženju zasigurno jedna od najljepših na Mediteranu. Od lipnja do rujna ovdje se održavaju brojne manifestacije i događanja na otvorenom, od filmskih pa do festivala ozbiljne i zabavne glazbe, nastavljajući tako tradiciju Opatije kao grada domaćina velikih festivala i vrhunskih spektakala.
Vela crekva
Jedno od najimpresivnijih opatijskih zdanja, koje svojom impozantnom vanjštinom plijeni pogled iz daljine, svakako je i Crkva Navještenja Blažene Djevice Marije, među lokalnim stanovništvom poznata i kao „Vela crekva“.
Trobrodna neoromanička crkva, smještena povrh Slatine, projekt je slavnog bečkog arhitekta Karl Seidla, a izgrađena je od kastavskog kamena. Gradnja joj je započeta još davne 1906. godine, no zbog brojnih prekida pojedini dijelovi ove neslužbene kvarnerske katedrale još su do danas ostali nedovršeni. Uz crkvu se nalazi i samostan, a s podesta ispred ulaza širi se veličanstveni pogled na more i Kvarnerski zaljev.
Amerikanski vrtovi
Na samo nekoliko minuta hoda od „Vele crekve“, očekuje Vas još jedno opatijsko remek djelo parkovne arhitekture, prekrasni – Amerikanski vrtovi – raskošan povijesni perivoj s kružnim terasastim vrtovima, koje je u čast austrijsko-opatijskoj plemkinji Hildi von Hortenau, u prvoj polovici 20. stoljeća, dao izgraditi suprug. Prošećite ovim skrivenim „rajskim vrtom“, koji se proteže na više od 9 tisuća kvadratnih metara i uživajte u očaravajućoj ljepoti koja Vas okružuje.